Connecting craft and nature. TREE STANDS

The options of the tree stands are infinite as your fantasy.
Not all tree stands are the same, you can sleep and work, meditate and love (make love too) in our one.

want IT

tailored tree stand

enjoy life from another perspective

Everyone is talking about tree houses but we decided to breathe new life into high seats and pulpits. Instead of observing wild animals you can watch kids, accommodate visitors, put away your mother-in-law or calm yourself down. Treat yourself with top view and gain distance from everyday worries and rush. The options of the tree stands are infinite as your fantasy.

WITH A LITTLE TERRACE

BOX

IMG_0314
IMG_0304
IMG_0315
Posed Lišák (18)
Posed Lišák (5)
IMG_0303
Posed Lišák (28)
předchozípředchozí
následujicínásledujicí

The most popular version of tree stand which enables oversleep of three adults and one child according to configuration or lets say romance for two on ground plan 2,1×4 metres (including covered terrace and integrated sitting). Lying coming even out of the tree stand enables to enjoy the nature in till now unforseen dimension. Minimalist bathroom with round sink can also be part of it.

Price from 199 thousands CZK.

WITH VIEW TO THE STARTS

LITTLE HOUSE

The little house can accommodate up to five people and provides far views to the nature and to the shining stars. All that on a compact dimension 2,5×3 metres. Gadgets as folding bed enables to change the down part of the tree stand in just a  moment into dance floor or romantic dining room. 

Price from 279 thousands CZK.

WITH A LITTLE TERRACE

SAUNA BOX

Vychází z nejoblíbenější verze posedu. Populární Krabička se proměnila v Sauničku. Půdorys 2 x 4 metry zůstává zachován (včetně kryté terasy a integrovaného sezení). Interiér je přizpůsoben pro to nejlepší saunování. Bezprostředně po si můžete vychutnat přírodu v dosud netušeném rozměru přímo ze střechy posedu.

Price from 299 thousands CZK.

New tree stand. New horizon.

DISCOVER NEW HORIZONS

The options of the tree stands are infinite as your fantasy. To the forest, meadow, garden, water. You can put it on legs, ponton, wheels and tree. We are breathing new life into high seats and pulpits, just instead of observing wild animals you can watch kids, accommodate visitors, put away your mother-in-law or calm yourself down. Treat yourself with top view and gain distance from everyday worries and rush.

ABOUT US

WE ARE TREEBEE

Group of life lovers –  especially design, craft (wood work) and nature lovers.

We connected architects, joiners, structural engineers but also technologists together so you can stop dreaming and start living your dream about the place where you might find yourself.

Feel free to contact us

HOW TO BUY A TREE STAND

You can just pick a tree stand, equipment and in a few weeks we are going to deliver it directly to you.
You can place it in garden, forest, meadow and water (thanks to ponton). And if you didn’t choose one and you have an idea for your own one then don’t hesitate to contact us and we are going to help you with your idea realization.

MAKE AN ORDER

  Vyplňte prosím kontaktní údaje a my se Vám ozveme nežli spadne hvězda. Nebo nám zavolejte na 775 085 826 / Lea.
  Nabízíme i možnost koupený posed pronajímat v rámci sítě TreeBee a zajistit si tak pravidelný příjem.

  WE ARE OBSSESED

  So different and so similar. We are connected with the desire to enjoy life!

  „Idealista, šašek i snílek. Schopnost generovat nápady o světelné roky přesahuje schopnost je exekuovat. Čím dál víc zjišťuje, že méně je více, a že příroda má odpovědi na otázky, které složitě hledáme – proto posedy.“

  Ladis

  Cheerleader

  “Vesy je naše pravá i levá ruka. Vaše objednávky zpracovává právě on, spolu s koordinací výroby. A když se zrovna nevěnuje posedům, tak si rád dá partičku pokru.”

  Vesy

  Holka pro všechno

  “Kuba ač surfař, je z nás nejzorganizovanější, baví ho probírat a ladit každý detail. Zlé jazyky by ho snad mohly nazvat hnidopichem 🙂 Ale pssst, neříkejte mu to,  jsme rádi, že nás někdo umí srovnat a držet občas na uzdě.”

  Kuba

  Sekáč

  „Petra potkáte na dílně, kde se jisto-jistě mazlí s nějakou fošnou, či láskypně hladí jednu ze svých mašin. Díky jeho smyslu pro detail a lásce ke dřevu máme jistotu, že Vám nějaká tříska neuvízne tam, kde nemá :)“

  Petr

  Dřevomistr

  “Když nám zavoláte nebo nás poprvé kontaktujete, pravděpodobně se potkáte s Leou. Růžové brýle a sluchátka odkládá jen zřídka, ale pro vás cokoliv.”

  Lea

  Někdy je to Thea

  „Ivča je sice původně oděvní návrhářka, ale dokáže obléknout i interiér. Takové ty drobnosti, které dokáží prostor zútulnit a rozsvítit. Kromě toho se směje celý den a je tím neuvěřitelně nakažlivá.“

  Ivča

  Interiérová kouzelnice